Jarda vydal dvě knihy a připravuje třetí. Pracuje jako učitel na ZUŠ v Polici nad Metují. Kromě psaní a hlavně ilustrování knih se věnuje také animaci. Ilustroval dvě knihy Luboše Pavla O Kuliferdovi a Dobrodružství animace.
Těžištěm tvorby autora je výtvarné umění, zejména ilustrace a tvorba pro děti a mládež, s přesahem do animovaného filmu a literatury.
Tématem prací je ve většině případů všední život, hra, pohyb, dobrodružství a prožitek z nich vycházející, často osobní zkušenost nebo inspirace z práce s dětmi. Středem zájmu zůstává konkrétní člověk, jeho jedinečnost, úcta k životu a snaha o dialog. Kresby nacházejí často své místo v projektech a institucích podporující tyto hodnoty, samostatných i skupinových výstavách.
Knížka drobných vyprávění pro děti doprovázená autorovými vlastními ilustracemi. V úvodu čteme: Vzpomínka je jako drobeček na stole. Zůstane v nás. Po čase ji objevíme. Potěší, zahřeje u srdce. Chceme se o ni podělit s ostatními. Tak se narodí příběh a s ním i začátek této knihy. Kdybychom místo slova drobeček dosadili střípek, vyšlo by to nastejno. Drobečky v naší knize jsou vlastně střípky světa, v němž žijeme. Autor z něj vybral, co ho zaujalo, to namaloval a poté ke každému obrázku vytvořil příběh.
Ukázka:
Bábovka
Uprostřed stolu na velkém bílém talíři voněla bábovka.
Kolem ní stálo pět menších talířků a pět hrnečků s čajem. Každý hrneček patřil jednomu z pěti kamarádů. Znali se už nějaký ten pátek a zažili spolu nejedno dobrodružství. Mohli bychom říci, že tvořili dobrou partu. Povídali si, jedli bábovku, vzpomínali a plánovali. Když dojedli, shrnuli drobečky na jeden z talířků a potom je vysypali ptáčkům na zápraží. Ti se na ně s radostí slétli a sezobali je se stejnou chutí, s jakou se naši přátelé před chvílí dali do hovoru a vzpomínání.
Vzpomínka je jako drobeček na stole. Zůstane v nás. Po čase ji objevíme. Potěší, zahřeje u srdce. Chceme se o ni podělit s ostatními. Tak se narodí příběh a s ním i začátek této knihy.
Knížka určená nejmenším dětem vypráví o malém ptačím klukovi Pírkovi, který jednoho jarního dne nalezl semínko květiny, a od té doby se zcela změnil jeho život. Postupně se z bezstarostného mláděte stane zodpovědný, pracovitý a nesobecký příslušník společenství zvířátek žijících v jednom krásném údolí.
Ukázka:
Přicházelo jaro, slunce hřálo a ze sněhu zbyly jen dva bílé jazyky
Nahoře na stráni stála chalupa, za chalupou zahrada,
Z kmene staré jabloně vykukoval zvědavý ptačí kluk.
Všechno ho táhlo ven, a tak roztáhl křídla a letěl.
na místě, kde byla v zimě hluboká závěj.
malé pole a jabloňový sad.
Jmenoval se Pírko.
Všechno ho táhlo ven, a tak roztáhl křídla a letěl.
čepice rohatky i kulichy s bambulí, části lyží, polámané sáňky,
Tyto jarní výlety měl obzvláště rád.
Po zimě bylo totiž pod strání co objevovat.
Rukavice různých tvarů a velikostí,
knoflíky a mnoho dalších věcí.
Nejvíce se mu zalíbila šála zavěšená na větvi.
Lepší houpačku si snad nemohl přát.
Tu mají sýkorky ze všeho nejraději.
Čas rychle ubíhal, začalo se smrákat
a Pírko se vydal na zpáteční cestu.
Sedl si na okno staré boudy a rozhlížel se kolem sebe.
Nedaleko od něho leželo malé hnědé semínko.
Pozorně si ho prohlížel, na louce ještě nikdy takové neviděl.
Zapadající slunce na něj svítilo skrz větve stromů,
a ono se celé rozsvěcelo a zase zhášelo.
To ještě více probudilo Pírkovu zvědavost.
Rozhodl se ho vzít ukázat mamince a tatínkovi domů.
Položil semínko v kuchyni na stůl,
ale ani maminka s tatínkem nikdy takové nespatřili.
Tatínek chvíli přemýšlel a potom řekl:
„To může být semínko nějaké vzácné rostliny,
které zapomněl na okénku zahradník.
a potom uvidíš, co ti z něho vyroste.“
Zasaď ho do země, zalévej
Vytvořilo Studio Creatio v roce 2015
Papyro - stránky sami zdatných autorů vydávajících si knihy převážně vlastním nákladem. a podpora začínajících spisovatelů